Wystawa Historii Lalkarstwa Węgierskiego 1850 -1950
100 LAT – STO LALEK - to reprezentacyjny wybór materiałów ze zbiorów Ogólnokrajowego Muzeum Historii Teatru. Ekspozycja przedstawia prace najlepszych artystów lalkarzy powstałe pomiędzy 1850 i 1950 rokiem (Sándor A.Tóth, Géza Blattner, Aladár Bodor, Béla Büky, rodziny Hinczów, István Rév, Árpád István i Béla Szokolay), począwszy od metamorfozy marionetek i kukiełek jarmarcznych, aż po prezentację awangardowych figur lalek.
Kolekcja prezentuje najstarsze lalki, które należą do spuścizny rodziny Hinczów. Trzy generacje jarmarcznych aktorów teatrów kukiełkowych od połowy 19 wieku, aż do 1950 roku zabawiały publiczność na Węgrzech, głównie w budapeszteńskim parku Városliget. Bogate zbiory, w skład których wchodzi 100 lalek obrazują zmiany jakie zachodziły w stylach gry w przedstawieniach na przestrzeni wieku.
Obok nich miejsce na wystawie otrzymały również kubistyczne lalki autorstwa Sándora A. Tótha. Sándor A. Tótha był wspólnikiem Gézy Blattnera, pod którego kierownictwem powstał w Paryżu w 1922 roku Teatr Arc-en-Ciel (Tęcza). Żyjący wówczas w Paryżu węgierscy artyści plastycy i rzemieślnicy, z dużym rozmachem, po nowatorsku projektowali i tworzyli lalki, co miało ogromny wpływ na rozwój teatru kukiełkowego w Europie.
Komisarzem wystawy jest Imre Barnabás, eksponaty są prezentowane dzięki wsparciu Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Wernisaż wystawy: 6 czerwca 2014, godz. 18.00