Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Wydział Grafiki i Wydział Tkaniny i Ubioru. W 2011 r. uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii.
Publicystka, fotograf, scenograf teatralny, ilustrator.
Teatr jest jej wielką pasją. Jako scenograf ma na swoim koncie prawie 40 realizacji w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce. Joanna Hrk jest teoretykiem i praktykiem z wieloletnim stażem zajmującym się tematyką lalki artystycznej oraz lalki teatralnej. Maska jest kolejnym obszarem fascynacji artystycznej w twórczości artystki.
Spełnia swoje dziecięce marzenie i ilustruje bajki dla dzieci, poezję dla dorosłych i inne wydawnictwa książkowe; ma na swoim koncie ponad 300 ilustracji do ponad 70 książek.
Artystka prezentowała swój dorobek na prawie 40 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce. Uczestniczka wielu międzynarodowych plenerów, w tym plenerów ilustratorów. Członek Związku Polskiego Artystów Plastyków. Jest cichym poszukiwaczem własnej twórczej drogi, nie rewolucjonistą. Kolorystka. Z urodzenia łodzianka, w duszy nomad.
Maska artystyczna formalnie jest to trójwymiarowy obiekt artystyczny, odwołujący się na zasadzie skojarzenia do formy maski obrzędowej czy teatralnej, pełniący jednak taką samą funkcję jak obraz czy rzeźba. Moim celem było odwołanie się do atawistycznych emocji związanych z maską obrzędową. Siła rytuałów jest często nieuświadomiona, ale niezmiennie obecna w naszym życiu. Staram się przedstawić ważne dla mnie zjawiska wykorzystując symbolikę powstałą na bazie mitologii indoeuropejskich i celtyckich, czyli czytelną dla użytkowników europejskiego systemu kulturowego. Herni to imię jakie nadałam mojej pierwszej masce, która przedstawia kobietę z rogami. Następna była Kora, później Gladiczjan, Nefri, Lotta… Projekt Herni & Company aktualnie zawiera maski artystyczne wzbogacone dodatkowo o fotografie modeli w zainscenizowanej rzeczywistości.
Wernisaż wystawy: 16 października 2020