Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?
Teatr Baj
autor: Berta Hiriart
tytuł oryginału: Si no lo cuentas, ¿quién sabrá?
tłumaczenie: Piotr Zieliński
reżyseria: Ewa Piotrowska
scenografia: Edyta Rzewuska
muzyka: Gonzalo Macías
projekcje wideo: Sara Ramos
Obsada:
Hanna Kinder-Kiss – Irena; Kobieta z Łagru
Magdalena Dąbrowska – Mała Irena
Kamil Król / Marek Zimakiewicz – Jurek, brat Ireny
Elżbieta Bieda – Mama Ireny i Jurka; Sanitariuszka; Meksykanka I
Jan Plewako – Dziadek Ireny i Jurka; Pedro, mąż Ireny
Marcin Marcinowicz – Mosze; Sanitariusz; Żołnierz; Meksykanin
Andrzej Bocian – Andriej, zarządca w łagrze; Maharadża; Gael, wnuk Ireny
Natalia Kiser – Zosia, wnuczka Ireny; Meksykanka II
Piotr Michalski – Konsul; Żołnierz Sowiecki
O spektaklu:
Twórcy spektaklu dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce, zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni. Przenoszą ich w lata czterdzieste ubiegłego wieku, do mrocznego okresu II wojny światowej. Droga prowadzi z Polski do Meksyku przez Rosję, Persję i Indie. Niektóre z odwiedzanych miejsc są przerażające, inne niezwykłe. Bohaterami spektaklu jest rodzeństwo – Irena i Jurek, którzy mają zaledwie 10 i 13 lat. Wojna sprawia, że tracą kraj i rodzinę. Udaje im się przetrwać i zachować mimo trudnych doświadczeń siłę ducha i chęć życia.
Spektakl powstał jako koprodukcja polsko-meksykańska w ramach projektu „Dzieci z Santa Rosa” (prapremiera światowa – 3 maja 2014 w Meksyku, prapremiera polska – 28 czerwca 2014). Pomysłodawcy projektu chcą przypomnieć mało znane wydarzenia z czasu drugiej wojny światowej łączące oba kraje – Polskę i Meksyk. Przedstawiają odyseję Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Ich droga kończy się w Meksyku, w willi Santa Rosa, w której mogli doczekać końca wojny. Sztuka powstała na podstawie wspomnień uczestników tych wydarzeń.
Spektakl powstał we współpracy Teatru Baj i Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych w Meksyku (INBA – Instituto Nacional de Bellas Artes).
Białostocki Teatr Lalek, 22.09.2016, godz. 11.15 i 14.00