Dyrekcja Białostockiego Teatru Lalek zaprasza na konferencję prasową podsumowującą realizację projektu Kierunek Wschód. Spotkanie poprowadzi Jacek Malinowski - dyrektor naczelny i artystyczny BTL.
Początek - godz. 14.00.
Serdecznie zapraszamy!
Dyrekcja Białostockiego Teatru Lalek zaprasza na konferencję prasową podsumowującą realizację projektu Kierunek Wschód. Spotkanie poprowadzi Jacek Malinowski - dyrektor naczelny i artystyczny BTL.
Początek - godz. 14.00.
Serdecznie zapraszamy!
Tournee zostało dofinansowane ze środków z ministerstwa kultury. Wyjazd był też możliwy dzięki współpracy, jaką teatr nawiązał wcześniej z białoruskimi i rosyjskimi placówkami.
Białostocki Teatr Lalek zaprezentował trzy przedstawienia: "Lenkę" - dla dzieci - oraz "Lisa" i "Montecchi i Capuleti" dla dorosłych. Spektakle zostały pokazane na czterech międzynarodowych festiwalach teatralnych: w Grodnie i Mińsku na Białorusi oraz w Kurganie i Orenburgu w Rosji.
Zdaniem dyrektora Białostockiego Teatru Lalek Jacka Malinowskiego, przedstawienia wywołały "falę pozytywnych emocji".
W Grodnie teatr wystawił dwa spektakle - "Lenkę" i "Montecchi i Capuleti", za które otrzymał Grand Prix festiwalu oraz nagrodę krytyków. Na festiwalu w Kurganie, gdzie - jak podkreślił dyrektor - była silna międzynarodowa obsada teatrów z całego świata, białostocki teatr zdobył drugą nagrodę za reżyserię "Lenki". Natomiast w Orenburgu za "Lisa" otrzymał wyróżnienie kolegium krytyków.
Szef białostockiej placówki przyznał, że na tournee teatr jechał z repertuarem dość eksperymentalnym pod względem estetycznym i tematycznym, biorąc pod uwagę m.in. grę aktorską i pracę z lalkami. Dlatego - jego zdaniem - został zauważony przez krytyków.
Zdaniem Malinowskiego udział w festiwalach to też sposób na nawiązanie współpracy z innymi takimi placówkami. Białostocki teatr otrzymał zaproszenia na festiwale m.in. w Serbii, Rosji i Izraelu.
Pytany o to, czy nie myślał, żeby zrezygnować z wyjazdu do Rosji ze względu na obecną sytuację polityczną, powiedział, że nie. "Jesteśmy przede wszystkim artystami, a nie politykami. Myślę, że nasza obecność w tych miejscach działała pozytywnie; pokazywała, że jesteśmy bliskimi sobie ludźmi, a tematy mocno polityczne nie pojawiały się podczas imprez" - mówił.
Białostocki Teatr Lalek jest nagradzany w kraju i za granicą. W swoim repertuarze ma przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Przy kolejnych premierach współpracuje z artystami z całego świata - m.in. z Rosji, Litwy, Czech, ze Stanów Zjednoczonych, z Niemiec, Austrii czy Węgier. W 2010 roku na obchodzony w kraju Rok Chopinowski teatr ten przygotował spektakl "Chopin-impresja", pokazywany m.in. w Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Z inicjatywy białostockiej placówki co dwa lata odbywa się w tym mieście Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, na którym swoje dokonania prezentują zespoły z całego świata. Kolejna odsłona imprezy odbędzie się w tym roku, od 19 do 23 czerwca.