Deus Ex Machina to międzynarodowy spektakl, wystawa 3D i zajęcia edukacyjne.
To będzie zderzenie polskiego i litewskiego zespołu teatralnego na jednej scenie, we wspólnym spektaklu – zapowiada Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. Od czerwca nasi lalkarze ściśle współpracują z Wileńskim Teatrem Kameralnym nad wspólną premierą sztuki „Ony” Marty Guśniowskiej.
Fabuła sztuki stworzonej w formie poetyckiej baśni opowiada o życiu chłopca z rozbitej rodziny.
Widzowie poznają go jako ośmiolatka, który ucieknie z domu dziecka, z rówieśniczką rzuci się w wir przygód, pozna świat, wreszcie rozpocznie poszukiwania tożsamości i ojca. „Ony” kończy się, kiedy tytułowy bohater osiągnie sędziwy wiek.
Nad scenografią czuwa Giedrė Brazytė – wybitna litewska artystka, która nie pierwszy raz współpracuje z białostockim teatrem. – Nie chciałam dosłownie ilustrować tego bardzo dobrego tekstu – zastrzega Litwinka. Podkreśla, że naszpikowany neologizmami tekst wymagał doskonałego wyczucia niuansów językowych – zarówno polskich jak i litewskich.
Ale spektakl, który najpierw będzie grany wspólnie przez aktorów polskich i litewskich, a później trafi jako autonomiczna propozycja na sceny Białegostoku i Wilna to nie wszystko. W ramach autorskiego projektu „Deus Ex Machina” odwiedzający teatr będą mogli spotkać się z aktorami, obejrzeć wystawę zdjęć teatralnych wykonanych w technice 3D i stworzyć własnego „Onego”. Białostocka pracownia wydrukowała już w technologii 3D mnóstwo główek, które posłużą do rozwijania dziecięcej wyobraźni. Dzieci dostaną również grę planszową, zaprojektowaną przez Łucję Grzeszczyk, a inspirowaną wcześniejszym przebojem BTL-u – „Alfabetem teatralnym”.
Wilno premierę „Onego” zobaczy już 11 listopada, później spektakl zostanie pokazany w Kownie i Kłajpedzie. W Białymstoku za darmo będzie można zobaczyć sztukę dopiero 25 listopada.
Rezerwacja wejściówek rozpocznie się 21 listopada w godzinach pracy kasy BTL.