SPRAWA DANTONA
SAMOWYWIAD
wg Sprawy Dantona i Listów Stanisławy Przybyszewskiej
reżyseria: Magdalena Miklasz
współpraca dramaturgiczna: Marcin Bartnikowski
scenografia i kostiumy: Ewa Woźniak
lalki: Marcin Bikowski
muzyka: Magdalena Miklasz, Robert Jurco
koprodukcja: Akademia Teatralna/ Wydział Sztuki Lalkarskiej, Teatr Polski w Warszawie, PWST Kraków
Obsada: Agnieszka Makowska, Natalia Sakowicz (ATB), Anna Stela, Maria Żynel, Marcin Bartnikowski, Marcin Bikowski
Spektakl oparty na dramacie Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona” i listach tejże autorki pomyślany jest jako rodzaj konfrontacji dramatopisarki z jej własnym dziełem, z postaciami, które stwarza oraz z pamięcią zbiorową współczesnych o Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
Przybyszewska wbrew przyjętej ocenie historyków broni, a nawet nobilituje Robespierre'a. Ta obrona jest w dużym stopniu obroną siebie samej, swojej filozofii. Rewolucja staje się dla niej polem, na którym może badać funkcjonowanie wybitnej jednostki- osobowości czysto mentalnej, jakiej najlepszym przykładem wg niej jest Robespierre- w społeczeństwie. Czy takie osobowości mają jeszcze w naszym świecie głos? Czy człowiek całkowicie poświęcony idei jest nam jeszcze potrzebny? Czy go podziwiamy czy nim po cichu gardzimy? A może wydaje nam się niebezpieczny i przerażający w swojej totalności?
Przybyszewska pisze swój dramat dwa miesiące a potem ponad rok codziennie poprawia, zmienia, ulepsza robiąc sobie w tym okresie jedynie dwudniową przerwę. Świat, który tworzy staje się dla niej momentami bardziej realny od świata, który ją otacza. Niezwykle szczegółowe didaskalia opisują ruchy postaci tak, jakby stanowić miały partyturę dla aktorów- nadmarionet. Spektakl jest próbą wniknięcia w te jej wyobrażenia i wizje, dlatego plan aktorski przeplata się się z teatrem formy (lalkami).
Spektakl finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku i Narodowego centrum Kultury (Stypendium „Młoda Polska”)
Białostocki Teatr Lalek, 10-11 grudnia 2013, godz. 18.00