IV Targi Książki
Spotkania z książką. Na pograniczu kultur.
24-26.04 2015
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki
Białostocki Teatr Lalek
Imprezy w BTL
Warsztaty: prowadzi Michał Zawadka
Spotkanie 1 (24.04.2015 r. 13.00-14.00)
wiek: gimnazjum (13-15 lat) i szkoła średnia (16-18 lat)
Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele, gdy wszyscy dookoła mają „wywalone”?
Motywacyjne spotkanie dla młodych ludzi w wieku gimnazjalnym i szkoły średniej. Na spotkaniu podczas wspólnych działań z uczestnikami odkrywane są:
-
Czy poczucie własnej wartości i świadomość jednostki kłóci się z przynależnością do grupy?
-
Pasja i zainteresowania to nie powód do wstydu.
-
Bądź zwycięzcą, życie nie ma ławki rezerwowej.
-
Sukces to nie zadanie testowe - zadbaj o swoją wyobraźnię i kreatywność.
-
Sztuka wyznaczania i osiągania celów, czyli jak działać, gdy nic Ci się nie chce?
-
Potęga wytrwałości i cierpliwości, czyli jak wejść na górę, mając siłę na jeden krok?
-
Komunikacja ze światem, stres, emocje i działania w grupie.
Spotkanie 2 (25.04.2015 r. 13.00-14.00)
Spotkanie dla nauczycieli i rodziców dzieci w wieku 7 - 16 lat:
„Zarządzanie marzeniami”
Rola kompetencji miękkich w rozwoju i edukacji najmłodszych.
Droga, jaką jutro wybiorą dzieci będzie jedną z tych, jakie pokażemy im dzisiaj. Rozwijający się w ostatnich latach model edukacji „testowej” nie tylko zmienia sposób nauki dzieci i wymagań względem nich, ale wpływa zarazem na ich rozwój społeczny, jednocześnie zmieniając dynamicznie model nauczyciela z archetypowego przewodnika, mentora, człowieka z zaufaniem publicznym na specjalistę od rozwiązywania testów. Niezmiernie ważnym wyzwaniem jest wytrwanie nauczyciela w szkole oraz rodzica w pędzącej codzienności na pozycji „drogowskazu”, przykładu i autorytetu do naśladowania w kwestii codziennego podejścia do życia. Wskazywanie i budowanie u dziecka pewności siebie, radzenia sobie ze stresem, etyki i wartości, kreatywności, samodzielności, wytrwałości, asertywności, rozumienia emocji, działania w grupie, planowania własnych działań oraz wielu innych kompetencji miękkich jest chyba największą wartością, jaką dorosły może przekazać dziecku, dając mu tym samym bardzo cenny, solidny fundament do życia, cenniejszy od umiejętności rozwiązywania testów.
Spotkanie (24.04.2015 r. 11.00-12.00)
Spotkanie z Waldemarem Wolańskim autorem książki „Szara mysz”
Spotkanie (25.04.2015 r. 14.00-15.00)
Nela Mała Reporterka – podróżniczka, reporterka, a przede wszystkim dziecko ciekawe świata.
W swoją pierwszą podróż z plecakiem wyruszyła, jak miała 5 lat. W ciągu 3 lat zwiedziła Boliwię, Chile, Peru, Tajlandię, Kambodżę, Filipiny, Malezję, Etiopię, Zanzibar, Tanzanię i Kenię. Pomysł nagrywania reportaży powstał w trakcie podróży, w ten sposób stała się najmłodszą reporterką na świecie. Zadebiutowała na antenie TVP 1 w 2014 roku serią reportaży dla dzieci pt. „Nela Mała Reporterka”. W 2014 roku swoje wspomnienia z licznych podróży opisała w książce „10 niesamowitych przygód Neli” wydaną przez National Geographic. Jej podróże są pełne przygód i niespodzianek. Zwiedzała już boliwijskie wulkany i gejzery, obserwowała kajmany i piranie w dorzeczu Amazonki, a na Filipinach zeszła sto dwadzieścia metrów w głąb jaskiń szukając nietoperzy. W Etiopii dotarła do doliny Omo, gdzie żyją jeszcze liczne afrykańskie plemiona. Tam właśnie uczestniczyła w ceremoniach plemiennych. Nela pragnie dzielić się z dziećmi swoimi przygodami, więc zawsze po powrocie z podróży opowiada w szkole o swoich przygodach i przedstawia prezentację opisując dalekie zwyczaje, przyrodę i zwierzęta. Jest bardzo wrażliwa na cierpienie zwierząt, dlatego pragnie pokazywać piękno świata i pomóc w ochronie zagrożonych gatunków. Kolejne dwie książki Neli to „Nela na 3 kontynentach” i „Nela i tajemnice świata”.