Jacenty Dędek
Portret prowincji
Portret prowincji to przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej. Prace nad zbieraniem materiałów trwały w sumie ponad sześć i pół roku, między styczniem 2011 r., a połową 2017 r., w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Odwiedziliśmy (razem z moją żoną Katarzyną) kilkaset miast i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach. Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były dla nas tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. Chcieliśmy opowiedzieć o tym, jak w miejscach do których niekoniecznie dochodzą nowo wybudowane drogi, widzą siebie, swoje szanse i przyszłość, ludzie tam mieszkający. Bardzo interesowało nas swoiste rozdarcie między starym a nowym. Mieliśmy dziwne poczucie, że coś się już skończyło, albo na naszych oczach kończy, a nowe nie na dobre się zaczęło. Że prowincja jest w dziwnym zawieszeniu. Powstał duży dokumentalny projekt rejestrujący przemiany zachodzące w małych miejscowościach na polskiej prowincji. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach.
Jacenty Dędek
Jacenty Dędek, fotograf. Zajmuje się portretem i dokumentem. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze blisko człowieka. Autor książki "portretprowincji.pl", będącej efektem prawie siedmioletniej podróży po małomiasteczkowej Polsce. Razem z żoną Katarzyną odwiedził kilkaset miejscowości poniżej 30 tys. mieszkańców, we wszystkich województwach.
Dostępność wystawy
Galeria Białostockiego Teatru Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1, dostępna 17.09 – 03.10.2024; wt.-śr. 8:00 – 12:00, czw.-pt. 8:00 – 12:00 i 15:30 – 19:00, sob. 15:30 – 19:00 oraz na godzinę przed spektaklem, niedz. na godz. przed spektaklem. Wstęp wolny.