RĪGAS AUDUMS – Wzory z niedawnej przeszłośc
Projekt interaktywny
25 października – 28 listopada 2021
Kuratorka: Inese Baranovska
Produkcja: Gunita Kulikovska i firma Vividly
Współpraca: Eulalia Domanowska i Bartosz Śliwecki
Projekt został przygotowany przez Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu oraz Vividly w Rydze.
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej we współpracy z Ambasadą Republiki Łotewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej i Białostockim Teatrem Lalek zorganizował interaktywną wystawę łotewskiej sztuki użytkowej.
Wystawa „RĪGAS AUDUMS – Wzory z niedawnej przeszłości” to unikalny projekt łączący kolekcję wzorników z legendarnej fabryki tkanin RĪGAS AUDUMS z Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze z technologią wirtualnej rzeczywistości.
Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu (Oddział Łotewskiego Muzeum Narodowego) zawsze miało na uwadze swoje główne cele – edukację publiczności i pobudzanie jej zainteresowania dziedzictwem łotewskim, a także międzynarodową sztuką dekoratywną i designem, podkreślając miejsce narodowej szkoły sztuki w historii i kulturze oraz współczesne procesy twórcze.
Ważnym czynnikiem naszej aktywności jest otwarta praca z kolekcją muzeum, która czyni ją bardziej dostępną. Poszukujemy nowych form komunikacji, aby muzealne obiekty stały się atrakcyjniejsze dla widzów, by zwiększyć ich zainteresowanie pracami muzealnymi, a także zainicjować dyskusję o muzealnych skarbach ostatniego czasu w XXI wieku.
Muzeum posiada kolekcję wzorników z legendarnej fabryki tkanin RĪGAS AUDUMS (14 książek) – unikalny przykład sztuki użytkowej od późnych lat 30-tych do lat 80-tych na Łotwie. Prezentowanie tych wzorników jest jednak bardzo skomplikowane z powodu ich kruchości. Są cichymi świadkami historii, opowieścią o tym, jak prosperowała prywatna firma założona przez Robera Hiršsa w 1931 roku, następnie przekształcona w ikonę Sowieckiego przemysłu tekstylnego i zamknięta – jak wiele innych fabryk na Łotwie – po upadku Związku Radzieckiego.
Wraz z innowacyjną łotewską firmą VIVIDLY – start-upem wirtualnych technologii - muzeum prowadzi specjalny projekt RĪGAS AUDUMS – THE PATTERNS OF RECENT PAST oparty o naukowe badania i digitalizację archiwalnego materiału w celu stworzenia interaktywnego doświadczenia. Wierzymy, że technologie wirtualnej rzeczywistości oferują wielką kreatywność i edukacyjny potencjał rozwoju języka kultury i sztuki. Ten unikalny projekt służy ważnej dokumentacji faktów znaczenia historii dla przyszłości i stworzenia pomostu między przeszłością a przyszłością, łącząc nowoczesne technologie ze światem analogowym.
Inese Baranovska
Kuratorka
Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu
Wystawa pokazywana w Białymstoku, będącym jeszcze niedawno centrum przemysłu tekstylnego, nawiązuje do historii industrialnej naszego miasta, ukazując osiągnięcia łotewskich partnerów w zakresie projektowania tkanin.
Organizatorzy:
Białostocki Teatr Lalek
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej
Ambasada Republiki Łotewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej
Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu, Muzeum Narodowe w Rydze