Zobacz opis Zobacz opis sztuki: KULKI
Kategoria BTL Debiut
KATEGORIA WIEKOWA Dla najmłodszych
CZAS TRWANIA 45 minut

KULKI

OPIS / OVERVIEW

KULKI

Zapraszamy najmłodszych na wyprawę w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat.

Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela?

 

Welcome to the world of coloured balls, which like the atoms form a mysterious material lands. In the multitude of colours and sounds, spherical elements come together in astonishing compositions enriching the theatrical universe. Is it easy to find a good friend in such an amazing  surroundings?

24 września 2016
Premiera spektaklu "Kulki"
Zobacz
22 września 2016
Konferencja prasowa - "Kulki"
Zobacz
21 września 2022
"Kulki" w Słupsku
Zobacz

TWÓRCY / CREATORS

scenografia / scenography
Berenika Zimnoch
muzyka / music
Patryk Ołdziejewski
opieka artystyczna / artistic supervision

OBSADA / CAST

ZAPOWIEDZI PRASOWE / PRESS ANNOUNCEMENTS

Jak okiełznać 1000 kulek? Ciekawy eksperyment dla dzieci

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 23.09.2016

ROZWIŃ

"Kulki" to spektakl dla najmłodszych dzieci, które zaczynają poznawać świat. Jego premierę zaplanowano w sobotę (24.09) w Białostockim Teatrze Lalek.

Spektakl realizowany jest w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. Występują w nim: Magdalena Dąbrowska, Milena Kobylińska i Piotr Wiktorko - absolwenci białostockiej Akademii Teatralnej. Muzykę napisał Patryk Ołdziejewski, a scenografię przygotowała Berenika Zimnoch. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Jacek Malinowski.

Eksperyment w teatrze

Twórcy spektaklu zabiorą najmłodszych na wyprawę w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy.

- Długo mieliśmy ten projekt w głowach i jego realizacja jest dla nas bardzo ważna - przyznaje Magdalena Dąbrowska. - Cała zabawa teatralna opiera się na formie kulki. Sprawdzamy, jakie możliwości daje ta materia.

Tłumaczy, że wszystko zaczyna się od białej kulki. Napotyka ona na swej drodze kulki w innych kolorach. Wszystko iskrzy, dochodzi do spięcia. Aktorzy rozbierają materię na czynniki pierwsze - przypominające atomy, a potem doprowadzają do połączenia tych części. Co z tego połączenia wyniknie?

- Jesteśmy fizykami, którzy pracują w laboratorium i zapraszają dzieci na eksperyment - wyjaśnia Dąbrowska.

Piotr Wiktorko dodaje, że trójka naukowców działa trochę na przekór sobie, sprawdzając, co może się stać z danym tworem. Jest przekonany, że spektakl będzie działał na wyobraźnię dzieci.

1000 kolorowych kulek

To będzie z pewnością swoista lekcja fizyki czy przyrody. Bez tablic i szkolnego wyjaśniana. Użycie słów jest bowiem w spektaklu znikome. Twórcy projektu tworzą rodzaj pewnej abstrakcji zbudowanej na obrazach. Pokazują, jak wiele rzeczy można stworzyć z małej kulki.

Autorką scenografii jest Berenika Zimnoch.

- Pomogła nam okiełznać tysiąc kulek - śmieje się Magdalena Dąbrowska. - Stworzyła oszczędną scenografię. Staramy się skupić uwagę dzieci. Jest tu też oczywiście miejsce na zabawę kolorami. Stopniowo dokładamy kolejne kolory, a finale mamy już całą gamę barw. Wprowadzamy też pewne formy, np. żabę czy rybki. Dzieci będą miały mnóstwo skojarzeń.

Muzykę do spektaklu skomponował Patryk Ołdziejewski.

- Muzyka będzie stanowić tło. Powinna pomagać aktorom, a nie przeszkadzać - mówi jej autor i zdradza, że przy komponowaniu godzinami przesłuchiwał nieco kosmiczne dźwięki atomów.

Premiera spektaklu odbędzie się 24 września o godz. 14.30. Kolejne przedstawienia: 25 września o godz. 14.30, 28, 29 i 30 września o godz. 11.00 oraz 1 i 2 października o godz. 16.00. Spektakl trwa 35 minut. Dziecięca widownia zasiądzie na kolorowych poduszkach.

W weekend spektakl dla najmłodszych

Anna Kopeć, "Kurier Poranny", 23.09.2016

ROZWIŃ

W spektaklu "Kulki" wykorzystano ponad 1000 kolorowych piłeczek. W różne formy łączyć je będzie m.in. Milena Kobylińska. "Kulki" to teatralna wyprawa w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy.

W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje, wzbogacając tym samym teatralny wszechświat.

W tę podróż będzie można udać się w weekend w Białostockim Teatrze Lalek. "Kulki" to efekt stypendium artystycznego prezydenta Białegostoku, które otrzymała Magdalena Dąbrowska - absolwentka białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Inspiracją do powstania tego spektaklu były zajęcia na III roku studiów z Krzysztofem Rauem z teatru ożywionej formy.

- Cała zabawa teatralna oparta jest na tej formie kulki, różnych kolorach i obrazach. Sprawdzamy, jakie możliwości daje nam ta materia - mówi aktorka Magdalena Dąbrowska.

Na scenie towarzyszą jej Milena Kobylińska, która w BTL występowała już w "Strasznej Piątce" oraz Piotr Wiktorko, który wciela się m.in. w postać Pinokia. Młodzi aktorzy pracują pod okiem Jacka Malinowskiego - reżysera i dyrektora BTL.

Fabularnie "Kulki" to opowieść o trzech naukowcach - fizykach, którzy demonstrują dzieciom różne doświadczenia.

- Głównym bohaterem jest biała kula, która na swojej drodze spotyka inne, kolorowe piłeczki. Z takiego spotkania powstają różne spięcia, coś między nimi iskrzy i powstaje coś nowego - mówi Magdalena Dąbrowska. - Pewne zbiorowisko atomów rozkładamy na części pierwsze i sprawdzamy, co z połączeń tych cząsteczek może powstać.

- Nasz spektakl oparty jest o formę, zatem słów tu niewiele. Biała kulka i jej przygody są metaforą życia i wszechświata. Idąc tropem ewolucji pokazujemy, że świat zbudowany jest z małych kulek, czyli atomów - dodaje Milena Kobylińska. - W tej zabawie scenicznej pokazujemy, jak wiele rzeczy można stworzyć z niepozornej piłeczki.

Ta opowieść, która może być ciekawą lekcją fizyki, rozgrywa się w oszczędnej scenografii Bereniki Zimnoch. Zbudowana jest z ponad tysiąca kolorowych piłeczek. Umieszono je w wielkich probówkach, niektóre tworzą kotary. Jest też ogromna, kolorowa konstrukcja przypominająca wielki atom. Wszystko to słusznie kojarzy się z laboratorium fizycznym. "Kosmiczną" muzykę do spektaklu przygotował Patryk Ołdziejewski.

- "Kulki" to pewna wariacja na temat koloru, kształtu. Trójka naukowców, działając trochę na przekór sobie sprawdza, co wyniknie z połączenia różnych materii. To może ciekawie zadziałać na wyobraźnię dzieci - mówi Piotr Wiktorko.

"Kulki" to spektakl interaktywny, adresowany do najmłodszej, nawet dwuletniej publiczności. Premiera w sobotę o godz. 14.30 i 16.

GALERIA / GALLERY

RECENZJE / REVIEWS

"To jest genialne!". 1000 kolorowych kulek i zabawa gwarantowana

Anna Dycha, bialystokonline.pl, 3.10.2016

ROZWIŃ

Na wyprawę w świat kolorowych kulek zabierają dzieci twórcy najnowszego spektaklu w Białostockim Teatrze Lalek. To podróż fascynująca i pełna niespodzianek.

Spektakl "Kulki" zrealizowany został w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku. Występują w nim: Magdalena Dąbrowska, Milena Kobylińska i Piotr Wiktorko - absolwenci białostockiej Akademii Teatralnej. Muzykę napisał Patryk Ołdziejewski, a scenografię przygotowała Berenika Zimnoch. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Jacek Malinowski.

Spektakl na poduszkach

Przedstawienie zaczyna się jeszcze w korytarzu. Widzowie czekają w skarpetkach (trzeba zdjąć buty), a ci najmłodsi otrzymują od jednej z aktorek po 2 kolorowe kulki, które po wejściu na salę będą musiały wrzucić do odpowiedniej probówki. Dzieci wyraźnie podekscytowane usadawiają się na kolorowych poduszkach, by wybrać się w świat kulek.

Co można z nich stworzyć? Aktorów ogranicza jedynie wyobraźnia. Mamy więc białą kulkę, która na swej drodze napotyka kulki w innych kolorach. Aktorzy są sprawnymi animatorami, wszystkiemu towarzyszy muzyka.

Co powstanie z kulek?

Główną role w przedstawieniu odgrywa ruch i zabawa kolorami. Niebieskie kulki przeistaczają się w ryby.

"Co tu się wyrabia?" - pyta jeden z chłopców w pierwszym rzędzie widowni. Może to być zarówno wyraz zdziwienia, jak i pewnego rodzaju niezrozumienia. Twórcy spektaklu operują jednak prostymi skojarzeniami, które nawet dla najmłodszych widzów powinny być zrozumiałe.

Gdy pojawia się zielona kulka, scena i sufit zostają oświetlone laserowym światłem. "Jak on to zrobił?" - nie kryje zdziwienia to samo dziecko.

Zielone kulki stają się robakami przypominającymi gąsienice, z tych większych aktorzy tworzą żabę. "Co oni robią w tym teatrze?" - nie mogą powstrzymać emocji najmłodsi widzowie.

Zielone i niebieskie kulki nawleczone na sznurki stają się morzem, a po chwili przeobrażają się w pięciolinię. Z kolei czerwone i żółte kulki tworzą motylki, do których dzieci wyciągają ręce. "To jest genialne!" - kwituje zachwycony chłopiec.

Co wyniknie ze spotkania białej kulki z kolorowymi? Nie będziemy psuć niespodzianki.

Udana interakcja z dziećmi

Twórcy "Kulek" w udany sposób nawiązują do estetyki laboratorium, w którym swoje eksperymenty przeprowadzają naukowcy. Kolorowe kulki, niemal jak atomy, krążą nad głowami dzieci. Elementy scenografii przypominają chemiczne schematy. Uwagę widzów przykuwa też ciekawe operowanie światłem.

Młodym aktorom udaje się zainteresować dzieci spektaklem. Jedne siedzą zapatrzone, inne wstają z miejsc. 35-minutowe przedstawienie nie jest nużące. Atutem jest też interakcja, w jaką wchodzą aktorzy z dziećmi. "Kulki" to propozycja warta polecenia, tym bardziej, że teatralnych projektów dla najmłodszych dzieci nie powstaje zbyt dużo.

MULTIMEDIA

odtwórz Trailer spektaklu "Kulki"
Trailer spektaklu "Kulki"

HISTORIA / HISTORY

Udział w festiwalach, przeglądach, nagrody

ROZWIŃ

2017 r. IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Marzenie o lataniu" w Kurganie (Rosja)

2017 r. występy gościnne w Grodzieńskim Obwodowym Teatrze Lalek (Białoruś)

2017 r. występy w Ełckim Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2017 

2019 r. Festiwal Teatrów Lalek VIRVAR w Koszycach (Słowacja)

2022 r. 17. Festiwal Teatrów dla Dzieci "Little Ladies, Little Gentlemen" w Ankarze (Turcja)

2022 r. Festiwal Plastyki Teatru Lalki i Formy – Słupsk – Ustka 2022

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt