Zobacz opis Zobacz opis sztuki: niesamowity świat OBŁOCZKA
KATEGORIA WIEKOWA Dla najmłodszych
CZAS TRWANIA 40 min.

niesamowity świat OBŁOCZKA

OPIS / OVERVIEW

niesamowity świat OBŁOCZKA

Zapraszamy na wyjątkowy spektakl dla najmłodszych dzieci (w wieku 0-3 lat) z rodzicami.

W spektaklu “niesamowity świat OBŁOCZKA” świat wykreowany przez twórców, stanie się przestrzenią Ożywioną, w której widzowie stają się czynnymi uczestnikami wydarzeń, dzięki czemu sami na nowo kreują zastaną przestrzeń.

Podczas spotkania będziemy doświadczać chmur, odkryjemy jak można bujać w obłokach, czy można odpocząć na chmurce, przytulić się do chmurki. Podniebna kraina chmur to miejsce naszego spotkania z widzem, miejsce w którym światło, kolor, muzyka, ruch, struktury, faktury materiałów i ich wzajemne oddziaływanie stworzą świat pełen lekkości, zabawy i relaksu.

Spektakl z muzyką na żywo z udziałem dwójki aktorów/ tancerzy.

Stratocumulusy, cirrusy i nimbostratusy czekają na spotkanie, przyjdziecie?

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Nazwa zadania: Przestrzenie Sztuki Białystok
Dofinansowanie: 600.000 zł
Całkowita wartość: 720.000 zł

31 sierpnia 2023
Konferencja prasowa przed premierą spektaklu "niesamowity świat OBŁOCZKA"
Zobacz
3 września 2023
"niesamowity świat OBŁOCZKA" - premiera spektaklu sensorycznego dla najnajów
Zobacz

TWÓRCY / CREATORS

reżyseria / direction
Olga Bury
choreografia / choreography
Olga Bury, Piotr Stanek
scenografia / scenography
Mateusz Mioduszewski
asystent scenografa / scenographer's assistant
Alan Borowski
muzyka / music
Asia Nawojska
grafika promocyjna / promotional graphics
Katarzyna Borkowska

OBSADA / CAST

Olga Bury

Olga Bury

Asia Nawojska

Asia Nawojska

Piotr Stanek

Piotr Stanek

ZAPOWIEDZI PRASOWE / PRESS ANNOUNCEMENTS

„niesamowity świat OBŁOCZKA” – premiera w Białostockim Teatrze Lalek

Małgorzata Turecka, Radio Akadera, 1.09.2023

ROZWIŃ

Spektakl sensoryczny dla „najnajów”, czyli najmłodszych widzów będzie można zobaczyć w niedzielę (03.09) w Białostockim Teatrze Lalek. Sztuka zostanie pokazana w ramach programu „Przestrzenie Sztuki”. Premiera została wyłoniona w drodze konkursu otwartego na spektakl dla rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata.

„niesamowity świat OBŁOCZKA” to spektakl oparty na doświadczaniu przestrzeni, ruchu i dźwięku, tworzony przez artystów – tancerzy i aktorów przy udziale muzyki na żywo. Podczas wydarzenia świat wykreowany przez twórców stanie się przestrzenią ożywioną, interaktywną, budowaną wspólnie przez widzów i artystów na wielu płaszczyznach – wizualnej, dźwiękowej i dotykowej. Spektakl w reżyserii Olgi Bury to kraina chmur, która przenosi widza w świat zmysłów.

– Muzyka, ruch i scenografia podniebnej rzeczywistości stworzą świat pełen lekkości, zabawy i relaksu. Podczas spotkania odbiorcy będą doświadczać chmur, odkryją, jak można bujać w obłokach, czy można odpocząć na chmurce, przytulić się do chmurki – mówi reżyserka spektaklu.

Za choreografię odpowiada Olga Bury i Piotr Stanek, za scenografię – Mateusz Mioduszewski, a za muzykę – Asia Nawojska. Występują: Olga Bury, Asia Nawojska, Piotr Stanek. Czas trwania spektaklu to 40 minut.

Zadanie jest finansowane z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Przestrzenie Sztuk, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Głównym celem Przestrzeni Sztuki jest wsparcie niezależnego środowiska artystycznego, poprzez tworzenie warunków do pracy oraz prezentacji artystom i grupom artystycznym niezwiązanym formalnie z dużymi instytucjami.

"niesamowity świat OBŁOCZKA" w Białostockim Teatrze Lalek. Premiera spektaklu dla najmłodszych już 3 września

Urszula Śleszyńska, "Kurier Poranny", 31.08.2023

ROZWIŃ

(...)

W spektaklu "niesamowity świat OBŁOCZKA" przestrzeń wykreowana przez twórców, stanie się ożywiona. Widzowie staną się czynnymi uczestnikami wydarzeń, dzięki czemu sami na nowo będą ową przestrzeń kreować. Artyści postarają się uświadomić im jak można bujać w obłokach, zastanowią się też czy można odpocząć na chmurce, albo się do niej przytulić.

Z głową w chmurach

- Podczas tego spektaklu możemy sięgnąć chmur - mówi Olga Bury, reżyserka. - Starałam się stworzyć przestrzeń dostępną i relaksującą. Myślę, że forma jest otwarta, jednak spektakl przebiega w zaplanowany sposób dramaturgiczny. Powoli rozwijamy badanie tego, czym są chmury, czym jest ta struktura, jak można do tego podchodzić. Spokojnie wprowadzamy w ten świat, by później coraz odważniej wchodzić z nim w interakcje. Wprowadzać w nie widza, żebyśmy wspólnie poznali w jaki sposób chmury mogą działać, jak mogą brzmieć.

(...)

Świat obłoków, który porwie każdego. Premiera najnowszego spektaklu w BTL

Daria Lickiewicz, bialystokonline.pl, 31.08.2023

ROZWIŃ

Nadchodzi premiera najnowszego spektaklu w Białostockim Teatrze Lalek. "Niesamowity świat OBŁOCZKA" to sztuka, która przeniesie oglądających w świat wykreowany przez twórców. W spektaklu występuje dwójka aktorów/tancerzy.

- Przestrzenie Sztuki jest programem ministerialnym, realizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W jego ramach wspieramy artystów niezależnych ze świata tańca i teatru. Również w ramach Przestrzeni Sztuki odbędzie się premiera spektaklu "niesamowity świat OBŁOCZKA". Sztuka została wyłoniona na drodze otwartego konkursu, który wygrali Olga Bury, Piotr Stanek i Joanna Nawojska - mówi koordynator merytoryczny projektu Przestrzenie Sztuki Taniec Paweł Urbanowicz.

"Niesamowity świat OBŁOCZKA" to spektakl sensoryczny, skierowany do dzieci w wieku od 0 do 3 lat wraz z rodzicami. Sztuka pozwala uczestnikom przenieść się do krainy, w której wszystkie elementy scenograficzne są interaktywne, czyli pobudzające wyobraźnię. Warto zaznaczyć, że twórcy sztuki zdecydowali się na poruszenie wszystkich zmysłów u oglądających, oprócz węchu.

- W spektaklu "niesamowity świat OBŁOCZKA" najważniejszymi elementami są ruch, muzyka i scenografia. Właśnie to składa się na zbudowanie naszej sensorycznej krainy chmur, relaksu i odpoczynku - opowiada reżyserka spektaklu Olga Bury. - W sztuce zakładamy aktywne uczestnictwo widzów, czyli łamiemy standardową barierę teatralną. Dzieci wraz z rodzicami będą osobami, które będą transformować to, co się wydarzy na scenie - dodaje.

Forma najnowszej sztuki w Białostockim Teatrze Lalek jest otwarta, jednak jak zaznaczają organizatorzy - jej akcja będzie rozwijała się stopniowo. Początkowo uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat chmur, a następnie krok po kroku będą wchodzić w interakcję sceniczną. Aktorzy sceniczni będą pracować z obiektami, jednak nie zabraknie także elementów fonetycznych.

- Nasza rola polega na tym, że uruchamiamy ten świat i nadajemy obiektom właściwości oraz parametry. W pracy z obiektami ciekawe jest to, że one same w sobie są martwe. Poprzez działanie cielesne, choreograficzne i taneczne te przedmioty dostają magicznego życia - podkreśla aktor przedstawienia Piotr Stanek. - Dla mnie ta historia jest o relaksie, a także o tym, że można się odłączyć od przebodźcowania i odpocząć na chmurce - dodaje.

Muzyka w spektaklu "niesamowity świat OBŁOCZKA" jest także istotną częścią projektu. Została opracowana przez Joannę Nawojską, która jak przyznaje - praca nad oprawą muzyczną była dla niej i cały czas jest przygodą w poszukiwaniu lekkości w dźwięku.

- Użyliśmy w spektaklu wielu rzeczy, które brzmią, a nie do końca wydawałyby się nam instrumentem. Myślę, że jest to piękna przeprawa przez to, co tak naprawdę słyszymy, gdzie możemy się skupić, a które dźwięki cały czas nas otaczają, a nie zwracamy na nie uwagi. Lekkość tego spektaklu i poszukiwanie obłoczka, tego jak się na nim zatrzymać i poszukiwanie tego w dźwięku to coś bardzo ciekawego - zaznacza Joanna Nawojska.

Wtul się w chmurkę i zrelaksuj. Niesamowity świat obłoczka, czyli spektakl dla najnajów

Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza", 2.09.2023

ROZWIŃ

Tu można będzie po scenie raczkować, wtulić się w elementy scenografii, gaworzyć. Tu będzie miękko, relaksująco i miło. A wszystko - w chmurkach różnych rozmiarów. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (3 września) o godz. 16 - „Niesamowity świat Obłoczka” - sensoryczny spektakl dla najnajów, widzów najmłodszych z najmłodszych, czyli w wieku do trzech lat.

Spektakle dla raczkujących, gaworzących maluchów wraz z rodzicami BTL już w repertuarze ma - to m.in. "Misiaczek" czy "Brzuchatek" - piękne realizacje, na których rodzice bawią się równie dobrze jak ich malutkie dzieci, przypominając sobie najwcześniejsze dzieciństwo. To jednak produkcje już z wieloletnim stażem - teraz przychodzi czas na coś nowego, a BTL, będąc partnerem projektu "Przestrzenie Sztuki", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, udostępnia swoją przestrzeń twórcom biorącym udział w programie.

W niedzielę, 3 września, w BTL zobaczyć można spektakl "Niesamowity świat Obłoczka", wyłoniony w drodze konkursu. Ale nie tylko zobaczyć - a tak naprawdę go współtworzyć - to bowiem spektakl, w którym widzowie stają się czynnymi uczestnikami wydarzeń w przestrzeni pełnej chmur.

Białostocki Teatr Lalek. Zmysły i obłoki 

Chmur na scenie rzeczywiście jest sporo. We fragmencie spektaklu pokazanym dziennikarzom po scenie wędrują rozmaitej wielkości pierzaste cumulusy, rozpadają się na mniejsze obłoczki, przypływają, odpływają, przetaczają się po ziemi. Aktorzy się w nie wtulają, moszczą, niemal w nich nurkują. Na ziemi leżą miękkie materie, w tle płynie relaksująca muzyka. To przestrzeń, w którą najmłodsi widzowie będą mogli wejść, w niej raczkować, wtulać się, uczestniczyć. Spektakl w reżyserii Olgi Bury ma przenieść ich w świat zmysłów.

- To spektakl sensoryczny, wprowadzamy tu dużą liczbę elementów interaktywnych, które poruszają wyobraźnię. Najważniejszymi elementami są tu: ruch, muzyka i scenografia, które tworzą Krainę Obłoczka. Staraliśmy się stworzyć miejsce relaksu i odpoczynku, miejsce, w którym można przytulić się do chmurki. Zakładamy aktywność uczestników, łamiemy granice między widownią a sceną. Dzieci i rodzice dostają do rąk elementy scenografii. Forma jest otwarta, ale przebiega to w zaplanowany, dramaturgiczny sposób. Nasza przestrzeń stanie się przestrzenią ożywioną, interaktywną, budowaną wspólnie przez widzów i artystów na wielu płaszczyznach - wizualnej, dźwiękowej i dotykowej - opowiada reżyserka Olga Bury, absolwentka Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Filii w Bytomiu.

- Pokazujemy, jak mogą działać chmury, jakie dźwięki mogą wydawać. Jest też piętro metafory - i tu ukłon w stronę rodziców, bo będzie to też opowieść o tym, jak bujamy w obłokach. Staraliśmy się stworzyć przestrzeń dostępną dla wszystkich, w której każdy może doświadczać chmur, dowiedzieć się, czy można odpocząć na chmurce, czy też do niej się przytulić - mówi reżyserka.

Miękko, puchowo

Scenograf Mateusz Mioduszewski: - Zapraszamy naszych widzów na scenę. Pilnowaliśmy, by dobrać lekkie materiały puchowe, ale też takie, które nie powodują uczuleń, nie zbierają brudu, takie, które można bez problemu dezynfekować przed każdym spektaklem. Oświetlenie tworzy tu relaksującą atmosferę, podobnie jak kolor, muzyka, ruch, struktury, faktury materiałów i ich wzajemne oddziaływanie. A wszystko po to, by było miło i przyjemnie. Mamy z tyłu głowy to, że spektakl jest prowadzony przez aktorów, ale też zakładamy pewien rodzaj improwizacji, bo przecież każdy z uczestników może się inaczej zachowywać niż pozostali i to też będzie współtworzyło nasze spotkanie - mówi scenograf.

W spektaklu występuje dwoje aktorów-tancerzy, którzy też odpowiadają za inne elementy przedstawienia.

Opowieść o relaksie

Piotr Stanek wraz z reżyserką przedstawienia odpowiada też za choreografię: - Nie mamy na scenie określonych bohaterów. Nie ma tutaj konkretnej narracji, nie referujemy tekstu. My po prostu uruchamiamy ten świat. Poprzez działanie nadajemy mu właściwe parametry, sprawiamy, że obiekty stają się magiczne, pokazujemy ich ukryte właściwości, których na pierwszy rzut oka nie widać. Czym jest nasz spektakl? To opowieść o relaksie, o tym, że możemy się odłączyć na chwilę od przebodźcowanego świata i odpocząć na chmurze.

Asia Nawojska, tancerka, która jest także autorką muzyki: - Spektakl to dla nas też przygoda poszukiwania lekkości w dźwięku. Używamy rzeczy, które wydają różne dźwięki - brzęczą, szumią. Przywołujemy dźwięki, które na co dzień nas otaczają, ale nie zwracamy na nie uwagi, tymczasem tu wychodzą na plan pierwszy. To daje też okazję do rozmowy z maluszkami: ja słyszę to tak, a jak ty to słyszysz? Na scenie przejmujemy rolę prowadzących, ale dajemy wszystkim przestrzeń, by każdy mógł ją eksplorować po swojemu. Ja coś zaproponuję, ale czy uczestnicy z propozycji skorzystają, to się okaże. Zależy nam na tym, by uczestnicy spektaklu przeżyli wspólnie coś miłego.

Na pokaz premierowy w niedzielę, 3 września, o godz. 16 obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie BTL od 1 września - tam też można uzyskać informacje. Z czasem spektakl może wejść do repertuaru teatru.

Premierowy pokaz spektaklu "Niesamowity świat OBŁOCZKA" w BTL-u

Olga Gordiejew, Polskie Radio Białystok, 3.09.2023

ROZWIŃ

To interaktywna propozycja dla najmłodszych widzów z rodzicami. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (3.09) premierowy pokaz spektaklu "Niesamowity świat OBŁOCZKA" w reżyserii Olgi Bury. W tym przedstawieniu prawie nie ma słów, ale twórcy starają się oddziaływać niemal na wszystkie zmysły publiczności.

Podczas teatralnej przygody widzowie mogli dotknąć chmur, odkryli, jak można bujać w obłokach, czy odpocząć na chmurce, przytulić się do chmurki. Podniebna kraina chmur to miejsce spotkania z widzem, w którym światło, kolor, muzyka, ruch, struktury, faktury materiałów i ich wzajemne oddziaływanie stworzą świat pełen lekkości, zabawy i relaksu. W historii o chmurce ważną rolę odgrywa muzyka, częściowo tworzona na żywo, na scenie. Dźwięki obłoków tropi Asia Nawojska. Scenografię zaprojektował Mateusz Mioduszewski. Choreografię współtworzy Piotr Stanek.

Premierowy spektakl w niedzielę (3.09) o 16:00. "Niesamowity świat OBŁOCZKA" to spektakl zrealizowany w ramach programu "Przestrzeni sztuki", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Głównym celem Przestrzeni Sztuki jest wspieranie niezależnego środowiska artystycznego.

GALERIA / GALLERY

MULTIMEDIA

materiał Radia Akadera
Relacja Małgorzaty Tureckiej
materiał Polskiego Radia Białystok
Premierowy pokaz spektaklu "Niesamowity świat OBŁOCZKA" - relacja Olgi Gordiejew

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z serwisu internetowego Białostockiego Teatru Lalek akceptują Państwo zasady Polityki prywatności, wyrażają zgodę na zbieranie danych niezbędnych do administrowania stroną i prowadzenia statystyk oraz wyrażają zgodę na używanie plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na stronie.

Do góry btl kształt